Geoblog.pl    chmiel74    Podróże    Azja 2011 drogą lądową .    Khmer aerobic.

Khmer aerobic.

Kambodża
Kambodża, Phnom Penh

Narody azjatyckieie a zwlaszcza ich starsi obywatele bardzo dbaja o swoja kondycje fizyczna ( mlodzi raczej nie musza , wiekszosc z nich je niezbyt duzo i pracuje ciezko fizycznie wiec kondycja przychodzi sama z siebie ).

Bardzo czesto obserwuje mojego sasiada , wlasciciela sklepu obok , ktory codziennie o godz 19 , jak w zegarku wychodzi przed sklep i rozpoczyna swoja cowieczorna gimnastyke. Wymachy , sklony , przysiady , wszystko to wykonywane z powazna mina na srodku chodnika pomiedzy przechodzacymi ludzmi i nikt nie patrzy na niego z politowaniem czy zdziwieniem.

Chinczycy maja tlumy ludzi cwiczacych tai-chi w parkach , khmerzy nie chca byc gorsi wiec wprowadzili cos co ja nazywam na wlasny uzytek khmer aerobic .

Jezeli wieczorowa pora , gdy zapada zmrok wybierzecie sie na riverside ( czyli nadrzeczny bulwar ) zaobserwujecie to ciekawe zjawisko . Najpierw pojawia sie koles , zawsze ten sam ( nazwijmy go instruktor ) , rozklada przywieziony ze soba zestaw stereo , montuje , puszcza muze i zaczyna wykonywac nieskomplikowany zestaw taneczny w rytm muzyki . Na poczatku tanczy sam , ale powoli dolaczaja do niego kolejne osoby i po okolo pol godzinnie zbiera sie niezly tlumek podazajacy za instruktorem . Robi to bardzo fajne wrazenie , czasami turysci tancza razem z khmerami , ale to raczej dla smiechu niz dla cwiczen.
Miejscowi traktuja te cwiczenia bardzo powaznie , w koncu jest to aerobic za free , obserwujac to zjawisko kilkukrotnie , zauwazylem ze twarze cwiczacych powtarzaja sie codziennie , sa wiec to tzw regularsi.

Nastepnym miejscem na promenadzie , ktore zostalo stworzone przez jedna z organizacji NGO , jest tzw silownio-plac zabaw po chmurka . Wygospodarowano kawalek promenady i postawiono tu urzadzenia przypominajace te z silowni . W ciagu dnia sluza one jako plac zabaw dla opiekunek z dziecmi a wieczorami zapelniaja sie mlodzieza meska prezaca muskuly przed przechadzajacymi sie dziewczetami . Mozna tu podciagac sie na drazku , chodzic po pochylni , jezdzic na rowerku stacjonarnym , cwiczyc miesnie brzucha itp.

Mieszkancy PP bardzo chetnie korzystaja z tych atrakcji wszakze w zdrowym ciele zdrowy duch.

Ps zdjecia z aerobiku nie sa zbyt dobre jakosciowo ale niestetymoj aparat nie daje rady ( albo ja nie wiem jak go ustawic ) gdy zapada zmierzch . Jak poinformowali mnie miejscowi udzial w aerobiku jest platny - 1000 rieli czyli 0,25 dolara , a najciekawsze zajecia sa na stadionie olympijskim.

Justyna
Justyna - 2012-02-09 22:23
Fajne, to jak flash mob trochę wygląda, pzdr

Pawel
Pawel - 2012-02-12 19:19
siemasz ziomek :) widze ze kolega sie zapodzial w PP troche. wcale sie nie dziwie, Kambodza jest zajebista... ach a w Dublinie pada i zimno.. czyli bez zmian. kurde jak mi brakuje tych klimatow wyjazdowych i wysokiej temperatury. chyba czas sie ruszyc ;) ps. dodalem cie na skyp wiec wal smialo. pzdr i udanych wczasow hehe

chmiel74
Krzysztof Chmielewski